Mitos Servisleri ziyaretçilere, kayıtlı kullanıcılara ve diğer yazılımlara hizmet vermektedir. Aşağıda bu servisler hakkındaki bilgileri görebilirsiniz.

Servis Kategorileri


RSS nedir?

RSS bir sitede yapılan yeniliklere ve yayınlanan haberlere anında ve kolayca ulaşmanızı sağlayan bir formattır.

RSS linkini turuncu logosunu gördüğünüzde kolayca tanıyabilirsiniz.

RSS haber beslemelerine sitede yayınlandıkları anda ulaşabilmeniz için bilgisayarınızda RSS okuyucu bir programın kurulu olması gerekmektedir. Programa kaydettiğiniz .xml uzantılı linkler sayesinde son dakika gelişmelerini ve diğer haberleri anında öğrenebilirsiniz.

Windows Vista kullanıcılarının ayrıca bir program indirmesine gerek yoktur. Windows Vista Sidebar yardımıyla RSS beslemelerini masaüstüne indirebilirler.

Mitos web sitesinde gördüğünüz RSS linklerine kaydolarak tüm güncellemelerin, veya sadece ilgilendiğiniz kategorilerdeki güncellemelerin anında size ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz.

Mitos RSS Kategorileri

 • Ziyaretçiler
 • Kayıtlı Kullanıcılar Kayıtlı kullanıcılar standart rss beslemesi dışında kaydettikleri filtre ve aramaların sağında bulunan rss linkleri ile kendi filtre ve aramalarına uygun güncellemeleri takip edebilirler.

Mitos Site Haritası Adresi:http://acikarsiv.atilim.edu.tr/services_sitemap/
Bu adresi çeşitli web servisleri site içeriğini indekslemek için kullanabilir

Mitos OAI Servis Adresi:http://acikarsiv.atilim.edu.tr/services_oai2/
Bu adres OAI tarafından site içeriğini kaydetmek için kullanılır. Eğer oai uyumlu ve import yeteneği olanbir harvester yazılımınız var ise bu adresi yazılımınıza base oai url olarak girebilirsiniz.
Bu adresteki veriler OAI-PMH (The Open Archives Initiative Protocol for Metadata Harvesting) standartlarındadır.

Mitos RDF desteği hazırlanmaktadır. Bu destek tam anlamıyla çalışmaya başladığında detay sayfalarındaki veriler semantic web standartları ile uyumlu hale gelecektir. Bu sayede siteyi ziyaret eden yazılımlar örneğin bir kaydın yazarını yada başlığını yada türünü vb. ayırtedici bilgilerini anlayabilecektir. Bu sistem henüz yaygın değildir.Ancak önümüzdeki yıllarda internet için en önemli standart olması beklenmektedir.

Sistem tamamlandığında ayrıca sitede kaydı bulunan yazarlarında bibliographic verileri izinleri ölçüsünde servis sayfasından sunulacaktır

Mitos export servisi gözat sayfasında iken en altta karşınıza çıkan menüde yer almaktadır. Bu menü ile kayıt listesini çeşitli formatlarda çıktı olarak alabilirsiniz.Çıktı formatları tamamlandığında aktive olacaktır. Şu an için düşünülen çıktı formatları Excel, XML, Json, Text, HTML vb.dir

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 2710
 • Online
  • Ziyaretçi: 18
  • Üye: 0
  • Toplam: 18

Detaylı İstatistikler