Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Kent Yakınındaki Kırsal Alanların Kaynaklarının Akılcı Kullanımı:Ankara-Nallıhan Örneği

BROWSE_DETAIL_CREATION_DATE:

BROWSE_DETAIL_IDENTIFIER_SECTION

BROWSE_DETAIL_TYPE: Article

BROWSE_DETAIL_PUBLISH_STATE: Published

BROWSE_DETAIL_FORMAT: PDF Document

BROWSE_DETAIL_LANG: Turkish

BROWSE_DETAIL_SUBJECTS: Environmental sciences, Environmental policy, Settlements, Human influences on the environment,

BROWSE_DETAIL_CREATORS: Güneş, Gül (Author),

BROWSE_DETAIL_CONTRIBUTERS:


BROWSE_DETAIL_PUBLICATION_NAME: Peyzaj Mimarlığı IV.Kongresi Bildiriler Kitabı


BROWSE_DETAIL_TAB_FILE:
file show file
BROWSE_DETAIL_SHOW_FILE
download file
BROWSE_DETAIL_SAVE_FILE

BROWSE_DETAIL_TAB_KEYWORDS

Nallıhan, kırsal planlama, kaynakların akılcı kullanımı, rekreasyon, turizm.----Nallıhan, rural planning, wise use of resources, recreation, tourism.


BROWSE_DETAIL_TAB_ABSTRACT

Başkent Ankara, nüfus bakımından İstanbul'dan sonra ülkemizin ikinci, dünyanın ise kırkıncı büyük şehridir. Yakın bir zamana kadar kültür, sanat, siyaset ve spor gibi etkinliklerle anılmakta olan Ankara, son zamanlarda ise kent içinde giderek sayıları artan alışveriş merkezleriyle tanınmaktadır. Bu durum, hafta içinde boş zamanlarını kentin kapalı mekanlarında geçiren Ankara kent halkının; özellikle hafta sonlarında kent yakınındaki kırsal alanlara gitmeyi tercih etmelerine neden olmaktadır.

Ankara‘ya 160 km. uzaklıkta yer alan Nallıhan ilçesi de sahip olduğu kaynak değerleri ile tanınmaya başlamış; rekreasyon ve turizm aktiviteleri için tercih edilen yerler arasına girmiştir. Bildiride Nallıhan ilçesinin doğal, tarihi ve kültürel kaynak değerleri tanıtılacak; ilçenin içinde bulunduğu değişim ve gelişiminin önemi vurgulanacak ve söz konusu potansiyelin sürdürülebilir kılınması için akılcı yaklaşımlarla değerlendirilmesi konusunda öneriler ortaya konacaktır.----

Ankara is the second biggest city of Turkey after Istanbul and the fortieth biggest city of the world in population terms. Being the capital city, it used to be recalled with culture, arts, sports and politics activities in the past. Today, however, it is known with its big shopping malls. While the people of Ankara spend their free time in shopping malls during weekdays, they prefer to go to rural areas near the city at the weekends. 

Nallıhan district, which is 160 km. to Ankara, is getting better known and preferred for recreation and tourism activities thanks to its resource values. This paper will introduce the natural, cultural and historical resource values of Nallıhan, and while discussing the current process of change and development, suggestions will be provided for adoption of wise methods for sustainable use of this potential.


BROWSE_DETAIL_TAB_TOC
BROWSE_DETAIL_TAB_DESCRIPTION
BROWSE_DETAIL_TAB_RIGHTS
BROWSE_DETAIL_TAB_NOTES

BROWSE_DETAIL_TAB_REFERENCES


BROWSE_DETAIL_TAB_REFERENCED_BYS

BROWSE_DETAIL_GOTO_LIST

 

TEXT_STATS

 • TEXT_RECORD_STATS
  • TEXT_STATS_THIS_MONTH: 0
  • TEXT_STATS_TOTAL: 2444
 • TEXT_ONLINE_STATS
  • TEXT_ONLINE_STATS_TOTALONLINEVISITOR: 49
  • TEXT_ONLINE_STATS_TOTALONLINEUSER: 0
  • TEXT_STATS_TOTAL: 50

LINK_STATS