Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Bergama mücadelesi: doğuşu, gelişimi ve sonuçları

Diğer Başlık: The Emergence, Growth and Consequences of the Bergama Movement

Oluşturulma Tarihi: 22-07-2009

Niteleme Bilgileri

Tür: Makale

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Yazar(lar): Özen, Hayriye (Yazar),

Emeği Geçen(ler):


Yayın Adı: Atılım Üniversitesi Kütüphanesi e-Bülten Yayın Tarihi: 22-07-2009 Sayı: 14


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler Bergama, toplumsal hareket, protesto
Bergama, social movement, protest
Özet Bu çalışma Bergama Hareketi’nin 1990 ile 2005 yılları arasında sürdürdüğü hegemonik mücadeleyi incelemektedir. 15 yıllık mücadele süreci, sergiledikleri niteliksel farklılıklar temelinde, üç döneme ayrılarak incelenmiştir: Bergama hareketinin yerel düzlemde doğduğu ilk dönem, mücadelenin farklı grupların katılımıyla genişlediği ikinci dönem ve hareketin zayıfladığı üçüncü dönem. Çalışmada Bergama Hareketinin gerek yerel düzlemde gerekse çevre, yabancı yatırımla ve madencilik gibi daha geniş alanlarda yarattığı etki ve sonuçlar da gösterilmiştir. Ayrıca, Bergama hareketinin Türkiye siyasetinin demokratik kapasitesi hakkında verdiği ipuçları da tartışılmıştır.
This study examines the 15-year long hegemonic struggle of the Bergama movement. By dividing the mobilization process into three periods on the basis of its changing characteristics, it demonstrates the emergence of mobilizations at the local Bergama context, the expansion of mobilizations, and the weakening of mobilizations. The study also demonstrates the outcomes and consequences of the Bergama movement concerning both the local Bergama context and some wider structures, such as environmental, foreign direct investment, and mining policies of the Turkish state. Moreover, the overall meaning that the Bergama movement signified in the Turkish context is discussed with a view to its implications for the democratic politics.
İçindekiler
Açıklamalar
Haklar
Notlar

Kaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 1
  • Toplam: 2555
 • Online
  • Ziyaretçi: 8
  • Üye: 0
  • Toplam: 8

Detaylı İstatistikler