Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

ANALYSIS OF FILTERING AND QUANTIZATION PREPROCESSING STEPS IN IMAGE SEGMENTATION

Diğer Başlık: GÖRÜNTÜ BÖLÜTLEMEDE FİLTRELEME VE ÖRNEKLEME ÖNİŞLEME ADIMLARININ İNCELENMESİ

Oluşturulma Tarihi: 2013

Niteleme Bilgileri

Tür: Tez

Alt Tür: Yüksek Lisans Tezi

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: İngilizce

Konu(lar): Elektrik mühendisliği. Elektronik. Nükleer mühendislik,

Yazar(lar):

Emeği Geçen(ler): Çamalan, Seda (Hazırlayan), Koyuncu, Murat (Tez Danışmanı),


Yayınlayan: Atılım Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 2013


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

Image Segmentation, Preprocessing, PGF, Lloyd’s Quantization, Filtering, Image Quantization, Image Processing.-----

Görüntü Segmentasyonu, Ön işlem, PGF, Lloyd’s Örneklemesi, Filtreleme, Görüntü Örnekleme, Görüntü İşleme


Özet

There is a series of processes to extract semantic information from an image and one of them is the image segmentation. Image segmentation splits the image into smaller parts (segments) such that each segment has similar features such as similar colors or textures.

Bir resimden anlamsal veri çıkarımı için bir işlemler serisi uygulanır ve bu işlerden biri de görüntü segmentasyonudur. Görüntü segmentasyonu, görüntüyü her bir parça renk ve desen gibi benzer parçalar olacak şekilde küçük parçalara (segmentlere) ayırır.

Bu tezde, önişlem yöntemlerinin resim segmentasyonu üzerine etkileri farklı açılardan incelenmiştir. İlk olarak, ön işlem metotlarından biri olan Peer Group Filtering görüntüler üzerine uygulanmış ve görüntü segmentasyonu üzerine etkileri incelenmiştir. Peer Group Filtering algoritması resimdeki gürültüleri yok etmek ve resimdeki renk değişikliklerini düzeltmek için kullanılmaktadır. İkinci olarak, diğer bir görüntü segmentasyonu ön işlemi olan Lloyd’s örnekleme algoritması uygulanmış ve görüntü segmentasyonuna katkısı incelenmiştir. Llody’s örnekleme algoritması görüntüdeki renk sayısını azaltılmaktadır. Son olarak, iki farklı segmentasyon algoritması (fast scanning ve JSEG algoritması) ön işlemden geçmiş görüntüler kullanılarak karşılaştırılmıştır.


İçindekiler
Açıklamalar
Haklar
Notlar

Kaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 2473
 • Online
  • Ziyaretçi: 393
  • Üye: 0
  • Toplam: 393

Detaylı İstatistikler