Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

EXPERIMENTAL AND NUMERICAL INVESTIGATION OF STRETCH FORMING PROCESS

Diğer Başlık: GERDİREREK ŞEKİLLENDİRME PROSESİNİN DENEYSEL VE SAYISAL İNCELENMESİ

Oluşturulma Tarihi: 2013

Niteleme Bilgileri

Tür: Tez

Alt Tür: Yüksek Lisans Tezi

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: İngilizce

Konu(lar): TEKNOLOJİ, İmalat,

Yazar(lar):

Emeği Geçen(ler): Alkaş, Celal Onur (Hazırlayan), Karadoğan, Celalettin (Tez Danışmanı),


Yayınlayan: Atılım Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İmalat Mühendisliği Bölümü Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 2013


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler
Stretch forming process, finite element analyses (FEA), optical deformation measurement, stack compression test, hydraulic bulge test (HBT), forming limit diagram test (FLD) ----
Gerdirerek şekillendirme prosesi, sonlu elemanlar analizi (SEA), optik deformasyon ölçümleri, basma testi, hidrolik şişirme testi (HŞT), şekillendirme sınır diyagramı testi (ŞSD)

Özet
Stretch forming process is commonly used in the aircraft industry for the manufacturing of large sheet panels. The success of this process is highly dependent on the process parameters like mechanical properties of sheet material, the friction condition between tools-part interfaces and relative motions between tool and jaws. Determining the best parameters by trial - error procedure is quite difficult and costly, so that finite element analysis is needed.
The scope of this study is to establish finite element model (FEM) for stretch forming process. For this purpose, accurate material and reliable friction modeling are required. Material characterization tests of mostly used aluminum alloys are conducted to prepare input to the model. Standard tensile, stack compression, hydraulic bulge test (HBT) and forming limit diagram (FLD) tests are performed in order to identify deformation behavior and anisotropy properties of aluminum sheet materials. High accuracy CCD cameras are used to obtain material deformation during determination of FLDs and flow curves from HBT. Also, friction coefficients are determined for various lubrication conditions encountered in stretch forming processes using inverse based analysis. -----
 
Gerdirerek şekillendirme operasyonu, yaygın olarak havacılık sektöründe kullanılmakta olan geniş sac panelleri imal etmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu prosesin başarısı büyük ölçüde sac malzemenin mekanik özellikleri, takım-iş parçası ara yüzeyindeki sürtünme koşulu, takım ve çenelerin birbirine göre bağıl hareketleri gibi işlem parametrelerine bağlıdır. Deneme yanılma prosedürü ile en iyi proses parametrelerinin tespiti oldukça zor ve maliyetlidir, bu nedenle sonlu elemanlar analizine ihtiyaç duyulmaktadır.
Bu çalışmanın amacı, gerdirerek şekillendirme prosesi için sonlu elemanlar modeli (SEM) geliştirmektir. Bu amaç için, hassas malzeme ve güvenilir temas modeli gerekmektedir. Modele girdi oluşturabilmek için, yaygın olarak kullanılan alüminyum alaşımlarına yönelik mekanik malzeme karakterizasyon testleri yürütülmüştür. Alüminyum sac malzemenin deformasyon davranışı ve anizotropik özelliklerini elde etmek için; standart çekme, basma, hidrolik şişirme testi (HŞT) ve şekillendirme sınır diyagramı (ŞSD) testleri gerçekleştirilmiştir.
 

İçindekiler
Açıklamalar
Haklar
Notlar

Kaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 2473
 • Online
  • Ziyaretçi: 52
  • Üye: 0
  • Toplam: 52

Detaylı İstatistikler