Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Sivil İtaatsizlik, Sivil Toplum Kuruluşları ve Siyasi Partiler

Oluşturulma Tarihi: 21-01-2011

Niteleme Bilgileri

Tür: Makale

Yayınlanma Durumu: Sunulmuş

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Konu(lar): Siyasi kurumlar ve kamu yönetimi,

Yazar(lar): Şahbenderoğlu, Vural (Yazar),

Emeği Geçen(ler):


Yayın Tarihi: 21-02-2011


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler İtaatsizlik, Özgürlük, Cumhuriyet, Siyasi parti, Sivil Toplum KuruluşuDisobediance, Freedom, Republic, Political Partie, Nongovernmental Organization
Özet Montesquieu, “Herkesin suskun olduğu bir cumhuriyette, özgürlüğün varlığı tartışılır” demiştir. Cumhuriyet, yönetenleri siyasal bakımdan halka karşı “sorumlu” duruma getirir ve yönetilenleri kul olmaktan çıkarıp yurttaş konumuna yüceltir. Sivil itaatsizlik yasadışı olsa da meşru bir eylemdir. Zira temelinde haksız ya da hukuksuz bir uygulamaya karşı çıkma arzusu vardır. Bu arzu sivil itaatsizliği meşru kılmaktadır. Demokrasilerin vazgeçilmez kurumları olan siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin ise halkı bilgilendirme ve uyarma görevleri vardır. Bu görevin yerine getirilmesi, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının en temel varoluş nedenlerindendir.----------“Existance of freedom is debated where everyone keep silent” says Montesquieu. Republic holds governors responsible for public and makes the people an equal citizen instead of being slave. The civil disobediance should be accapted to be a legitimate activity even it is thought to be an outrage because it aims at challenging to an unfair implementations. The political parties and nongovernmental organisations, the indespensible isnstitutions of democracy, have missions to inform and give warning to the public. These missions are the basic reason of their existance.
İçindekiler
Açıklamalar
Haklar
Notlar

Kaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 2555
 • Online
  • Ziyaretçi: 18
  • Üye: 0
  • Toplam: 18

Detaylı İstatistikler