Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Gözden Kaçan Öyküler: Şadan Karadeniz’in Fındıkfaresiyle Bilgisayar Faresi Başlıklı “Bilgisayar” Öyküleri

Diğer Başlık: Gözden Kaçan Öyküler: Şadan Karadeniz’in Fındıkfaresiyle Bilgisayar Faresi Başlıklı “Bilgisayar” Öyküleri

Oluşturulma Tarihi: 27-07-2009

Niteleme Bilgileri

Tür: Makale

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Yazar(lar): Batum Menteşe, Oya (Yazar),

Emeği Geçen(ler):


Yayın Adı: Kitaplık Yayın Tarihi: 27-07-2009 Sayı: 85 Yayınlandığı Sayfalar: 144-147


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler Bilgisayar bilgisayar faresi sanat/teknoloji Fantasik Post-modern gerilim-gotik e-mail/mektupBilgisayar bilgisayar faresi sanat/teknoloji Fantasik Post-modern gerilim-gotik e-mail/mektup
Özet Makale Gülün Adı’nın çevirmeni Şadan Karadeniz’in yazar olarak yaptığı denemelerin sonuncusu olan öykü kitabının bir incelemesi. Günümüzün çağdaş teknolojilerinin edebiyatı konu alarak nasıl etkileyebileceğini gösteren bir öykü kitabı yapıt. Öykülerde bilgisayar bir karakter, bir kişi veya zaman zaman kurgunun önemli bir parçası olarak yer alıyor. Öykülerin konuları ve temaları farklı olmakla birlikte, her öykünün merkezine bir şekilde oturmuş olan “bilgisayar” farklı öyküleri birbirine bağlayarak kurgusal bütünlüğü sağlarken, diğer yandan öyküleri “fantastik” yapıyor. Bu “fantastik” öğe, öyküleri post-modern olarak tanımlamamızı sağlıyor ancak içerik açısından öyküler çağdaş dünyadaki yalnızlığımızdan, çevremize yabancılaşmamızdan, küçük korku ve küçük kahramanlıklarımızdan söz ettikleri için “modernist” tanımına da uygun düşüyorlar. Karadeniz’in duru Türkçe'si de öykülere ayrı bir lezzet, ayrı bir güzellik katmakta.
İçindekiler
Açıklamalar
Haklar Yazar
Notlar

Kaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 2473
 • Online
  • Ziyaretçi: 3
  • Üye: 0
  • Toplam: 3

Detaylı İstatistikler